PaedDr. GESCHWANDTNEROVA Alexandra
Sent message

Artistic brand: skalka
Artistic medium: Paintings,
ArtistNo.: sk-1579
About artist:

"Svet pozná dva druhy trpiacich. Ktorí trpia nedostatkom života a ktorí trpia jeho nadbytkom. V harmónii vybraných oblastí ste prišli sa dať očariť. To Budhovo poznanie, že svet je utrpenie a odstrániť sa dá keď najprv potlačíme v sebe túžby má veľkú silu pravdy. Ale Nirvánu spoznáte iba ako hudobnú skupinu.
 
Viete, to čo bolo barbarské umenie gótov – gotika je dnes vysoko cenené pre originalitu a svojskosť. Renesanciu vnímame skôr ako prízrak kópií a opakovania antického. Ako vedomý falzifikát. Dokonalosť začína pri bábike Barbie a vrcholí jeleňou rujou. A potom anjelíčkovia toho úžasného Raffaela, ktorí sa na milióny turistov usmievajú v Sixtínskej kaplnke sú dnes na úrovni Šeherezády, či Ružovej záhrady. Gýčovito sa usmievajú na ľudí z reklamy na Marlborky.
 Hodnota je to, čo je originálne, prvé a objavné. Hodnota v celej kultúre je to, čo má energiu a život. Dynamiku a chtivosť. Túžbu dosiahnuť seba v predstave budúcich desaťročí. Nie vieru, či nádej, ale jasno že cieľ poznám a idem za ním. Cieľ máme aj vtedy, keď ho nevidíme. Dobre je nám aj vtedy, keď je nám zle. To je život. To je jeho podstata, ktorá by u každého mala prekryť jeho ego. Ozaj, prečo je ego človeka automatickým, až svojvoľným  spúšťačom zla, pomsty, ohovárania a intríg, nenávisti. Prečo nespúšťa ľudské ego najprv uznanie, obdiv a pokoru. Prečo? To sme naozaj ľudia takí zlí?
 
Celý svet pokrývajú reálne nereálne vidiny. Surrealistické príbehy sna a minulosti sa menia na dnešok. Surrealizmus zaujme keď šokuje. Tak ako šokuje sen. Príbehy, ktoré nevieme. Tie osudy, ktoré sa k nám prihovárajú v noci. Otázka pre Vás. Žijeme v snoch utrpenie seba i druhých virtuálne? Je sen virtualitou, prognózou? Kto sme, ľudia?
 
Surrealizmus je a bol .
Ľahko sa objavujú pravdy desaťročia, stáročia staré. Tak ako vybraní  umenovedci vykrikujú, že konceptuálne umenie vzniklo už v Altamire pravekého lovca, tak si dovolím zakričať aj ja že prvé surreálne výjavy sú v knihách mŕtvych starobylého Egypta, strednej Ameriky, Tibetu. Surreálne je všetko, čo nie je reálne."

(citácia-vernisáž 22.9.2011 v Bratislave -PhDr.Ľ. Moza)

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


The artist has no registered works yet